1. aprill 2018 kuni 31. jaanuar 2019 viis Loomus läbi Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt toetuse pälvinud arenguhüppe projekti. Projekti eesmärk oli Loomuses välja arendada ettevõtetega koostöö valdkond. Püstitatud eesmärk lähtub Loomuse strateegilistest eesmärkidest suurendada loomasõbralikku mõtlemist, käitumist ja tarbimist ning tõsta loomatemaatika tähtsust Eesti ühiskonnas. Arenguhüppe projekti eelarve oli 12 562 eurot ja seda vedas eest Loomuse pikaajaline liige ja vabatahtlik Anita Jürson.
Projekti käigus teostati enam kui 50 erinevat tegevust. Anita Jürson reastas arenguhüpet kokku võttes viis kõige olulisemat tegevus, mis aitasid projekti eesmärki täita.
1. Rootsi veganmessi külastus
9. juunil 2018 külastasid Taimetoidumessi korraldajad esmakordselt Rootsi veganmessi Vegomässanit. Tegemist oli kõigi korraldajate jaoks esimese välismessi kogemusega. Kohapeal saadi palju uusi ideid ja kontakte, mida rakendati ka novembris Tallinnas toimunud Taimetoidumessi korraldamisel.
2. Kohtumised ettevõtetega
Projekti käigus leidsid aset mitmed kohtumised erinevate ettevõtete esindajatega. Meie eesmärk oli välja selgitada, millised on ettevõtete väljakutsed vegantoodete pakkumisel ja kuidas saaksime aidata neid ületada. Kokkusaamised toimusid järgmiste ettevõtete esindajatega: Olerex, Selveri Köök, Circle K, Peetri Pizza, Toit’s ja Daily.
3. Arendasime edasi programmi “Taimsed valikud”
Arenguhüppe jooksul jätkasime toidukohtadele suunatud programmiga “Taimsed valikud”. Selle eesmärk on suurendada vegantoidu nähtavust ja valikut Eesti toidukohtades. 2018. aastal liitusid programmiga 12 uut toidukohta: Oishii Sushi, Fafa’s Viru ja Fafa’s Solaris, Cafe Mean Jaqueline, Ilus Villem, Naganaga, Kohvik Kroon, Green Bakery, Toit’s Ülemiste ja Toit’s City, Veg Machine ja Trikster Tihane. Kohtumised ettevõtete esindajatega andsid olulist sisendit “Taimsete valikute” edasi arendamiseks ja ka arenguhüppe peaeesmärgi täitmiseks.
4. Saime uusi teadmisi eestlaste toitumiseelistuste kohta
Projekti käigus õppisime, et üks suurimaid ettevõtete väljakutseid on infopuudus vegantoidu turuolukorra kohta. Hoolimata sellest, et paljud inimesed on tänapäeval kursis vegan elustiiliga, polnud enne projekti avaldatud statistikat selle kohta, kui palju sellise elustiili järgijaid on ja kui avatud eestlased vegantoidule on. Tänu Kantar EMORi poolt läbi viidud küsitlusele saime teada, et:
- 26,5% kõigesööjatest Eesti elanikest on vähendanud loomsete toodete osakaalu oma menüüs. 9,2% plaanib seda teha tulevikus.
- 19,7% Eesti elanikest, kes käivad väljas söömas,tellib toidukohas alati või tihti taimset toitu.
- 3,2% Eesti noortest vanuses 15-24. eluaastat on veganid ehk täistaimetoitlased. Veganeid kokku 0,6%.
- Liha ei söö 1,8% Eesti elanikest ning 6,8% Eesti noortest vanuses 15-24. aastat.
Lähemalt saab küsitluse tulemustega tutvuda siin.
5. Osalesime Tallinn FoodFestil ja korraldasime selle raames uudse paneelvestluse
Suureks verstapostiks taimetoidu populariseerimisel võib pidada ka edukat koostööd eesti prestiižeima toidumessi Tallinn FoodFestiga . Taimetoidumessi tiim osales FoodFestil esmakordselt eraldi boksiga. See võimaldas saada kasulikke kontakte, uusi teadmisi turutrendidest, sisendit toidusektori ettevõtetelt ning Taimetoidumessile uusi külastajaid.
Samuti korraldasime FoodFesti raames 26. oktoobril paneelvestluse “Vegantoidu nõudlus ja trendid”. Vestluses osalesid Kristo Tuurmann (Loodusvägi OÜ tegevjuht)
, Loore Emilie Raav (Vegan Restoran V kaasomanik ja tegevjuht), Oliver Poll (Euroleib AS tegevjuht) ja Rauno Miljand (Solaris keskuse juht). Tegemist oli esimese korraga, kui FoodFestil oli taimse toidu valdkonnal niivõrd suur tähelepanu. Kokkuvõtet üritusest saab lugeda siin.
Usume, et ellu viidud arenguhüppe projekt saavutas oma eesmärgi ja oleme ettevõtetega koostöö valdkonnas jõudnud uuele arenguastmele. Tänu projektile on Loomusel selgem arusaamine, millised on ettevõtete vajadused, kuidas olla neile väärtust pakkuv partner ja milliseid teenuseid pakkuda.
MTÜ Loomus tänab Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toetuse ja suurepärase koostöö eest!