Riigikogu valimised on täies hoos! Loomade Hääle saadetesse on Loomuse juhatuse liige ja saatejuht Sirli Spelman kutsunud Riigikokku kandideerivate erakondade esindajad rääkima erakonna vaadetest loomade õigustele ja loomade heaolule. Mõne saate puhul oleme eraldi välja toonud, et kuna erakonnal puudub igasugune loomade heaolu ja loomade õigusi käsitlev peatükk, esindab erakonna esindaja vaid enda loomasõbralikke vaateid.
“Oleme üllatunud, et ikka veel ei julge poliitikud välja öelda, et loomne toit on oluline kliimamuutustesse panustaja,” imestas Loomuse projekti “Kahvliga kliimamuutuste vastu” projektijuht Sanne Org. “Teadlased rõhutavad järjest jõulisemalt vajadust kiirelt toidutootmises suunda muuta, sest ressurss, mida vajatakse loomatööstuses, võiks suunata otse inimestele taimse toiduna. Sellest võidaksid nii inimesed, loomad, elurikkus kui kliima,” selgitas Org.
Erakonnad, kellel teema pole isegi mainimist leidnud, on EKRE, Eesti 200, Parempoolsed ja Vasakpartei. EKRE hakkab silma selle poolest, et nad pole keskkonda ega kliimat isegi maininud kui teised pole seost toidu ja kliima vahel üles leidnud. Pikemalt loe siit.
Meie eesmärk on oma tegevusega anda panus loomaõiguste ja heaolu teema järjest jõulisemale ja adekvaatsemale tõstatumisele kõikidel tasanditel. Riigikogu valimistel valime küll konkreetset inimest, kandidaati, kuid siiski ka erakonda. Seetõttu on mõistlik erakondade platvormid kõik ükshaaval läbi lugeda. Loomuse juhatuse liige Anu Tensing tegi loomasõprade elu lihtsamaks ning analüüsis erakondade valimisplatvormid ise ära teemal: “Kui loomad saaksid valida!” Lisaks erakondade analüüsile leiate ka valimisplatvormide analüüsi graafikutena 11. veebruari seisuga. Uuri valimiskompassi ja erakondade platvormide analüüsi siit.
Valima hakates uuri oma piirkonna kandidaatide vastuseid Loomuse valimiskompassile siin!
Jaanuari lõpus saatsime kõikidele Riigikogu kandidaatidele järgnevad küsimused (koos teemade selgitustega):
🔸 Kas Eestis peaks ilutulestiku laskmine ja pürotehnika müük olema rangelt piiratud?
🔸 Kas Eestis peaks kehtestama nimekirja loomaliikidest, keda võib lemmikloomana pidada?
🔸 Kas loomade seksuaalne väärkohtlemine peaks olema loomakaitseseaduse põhjal määratletud looma suhtes lubamatu teona?
🔸 Kas Eestis peaks olema vibujaht keelustatud kõigile loomadele?
🔸 Kas keskkonda kahjustavad toidugrupid (liha- ja piimatooted) peaksid olema Eestis kõrgemalt maksustatud?
Valimiskompassi veebilehel on kandidaate võmalik sorteerida ringkondade ja nimekirjade kaupa. Kandidaadi nimele klikates saab näha nii tema vastust (jah/ei/ei ole seisukohta) küsimustele kui ka täpsustavat kommentaari, mille kandidaadid said soovi korral jätta. Küsimusi aitasid Loomusel välja töötada Varjupaikade MTÜ, Eesti Loomakaitse Selts ja Eesti Vegan Selts.
Riigikogusse kandideerivate erakondade esindajad osalesid paneeldiskussioonis, mida on võimalik järgi kuulata siin.
Valimiskompassi tutvustas Sirli Spelman ja debatti modereeris Farištamo Eller. Debatil osalesid Natalie Mets (SDE), Hanah Lahe (RE), Fideelia-Signe Roots (ER), Manuela Pihlap (KE), Indrek Luberg (P) ja Vootele Hansen (I). Eesti 200 ja EKRE said kutsutud, kuid ei osalenud.
Loomakaitseseaduses on palju puudujääke ja ka need tuleb lauale panna, et valijad saaksid teha loomasõbraliku valiku.
Osad leiavad ka, et enne tuleb tegeleda inimeste heaoluga ja siis saab tegeleda loomadega, ent me leiame, et need ei ole üksteist välistavad, vaid peaksid käima käsikäes. Peaksime püüdlema Eesti poole, kus on kõigil hea elada, sh loomadel.
Tegutseme iga päev loomasõbralikuma maailma nimel ning saame seda teha vaid tänu oma toetajatele! Aitäh, et olete loomade poolt!
Kas teadsid, et tulumaksutagastust saab annetada oma lemmikorganisatsioonidele? Sh saab annetada muidugi ka Loomusele!
Tulumaksutagastuse annetamiseks:
. Esita deklaratsioon e-MTAs
. Vali “Soovi korral saate annetada kuni kolmele MTÜ-le”
. Märgi annetuse saajaks MTÜ Loomus ja summa, mida soovid annetada
Tegutseme igapäevaselt selle nimel, et muuta Eesti ja maailm laiemalt loomasõbralikumaks läbi loomatemaatika tähtsuse suurendamise ühiskonnas ning loomakaitsepoliitika kujundamise. Meie fookus on nende loomade kaitsel, keda kasutatakse põllumajanduses, sh kalad, meelelahutuses, ilutööstuses ja moetööstuses.
Aitäh, et oled loomade poolt!