Peamine põhjust, miks mitte tarbida loomse piima, on muidugi loomad! Piimatööstuses kõige rohkem kasutatavad loomad on vaieldamatult lehmad.
Piimalehmad on intelligentsed, tundlikud ja uudishimulikud loomad, kes elavad oma lühikese elu väga stressirohketes tingimustes. Nagu kõik teisedki imetajad, peavad lehmad emapiima tootmiseks tiined olema. Piimalehmade elu möödub seega pidevas tiinuse seisundis, mis saavutatakse läbi regulaarse sundseemendamise, põhjustades loomadele füüsilist ebamugavust ja psühholoogilist stressi.
Piimalehmade vasikad eemaldatakse emade juurest koheselt pärast sündi, et nad ei saaks ära tarbida inimestele ette nähtud emapiima. Lehma ja tema vasika vaheline side on tugev ning teineteisest eraldamine põhjustab mõlemale osapoolele tugevat stressi. Vasikad on tööstuse jaoks kasutud kõrvalproduktid. Emaseid vasikaid ootab sama saatus kui nende emasid, isased vasikad tapetakse noorelt vasikaliha tööstuses või kohe sündides.
Tänapäeva farmides on lehmad aretatud ka piimatootmist maksimeerima. Statistikaameti blogipostituse põhjal on Eestis piimatoodang lehma kohta (ehk lehma produktiivsus) 30 aastaga hüppeliselt kasvanud – 4000-lt kuni 9900 kilogrammini aastas. Aastal 2021 oli piimatoodang lehma kohta lausa 9970 kg.
Töö Austraalia piimafarmis muutis eesti tüdruku elu
Vahetud sissekanded Karoliina Kase päevikust näitavad, milline on elu ja töö piimafarmis. Nagu paljud Eesti noored jõudis Karoliina Austraalasse ning viisa pikendamiseks oli vaja teha nn farmipäevi. Sedasi jõudiski ta tööle piimafarmi. Loe ajakirjast Vegan.
PS! Järgnevas loos on häirivaid pilte ning kirjeldatud häirivaid hetki.
Vaata ka Karoliina fotoprojekti „To all the Bobbies out there” („Kõikidele vasikapoegadele siin maailmas”), mis on emotsionaalne visuaalne tagasivaade piimafarmis elatud ajast koos isiklike kommentaaridega.
Huvitavat lugemist: piimatööstus ja feminism
Kui me räägime feminismist, miks me unustame oma loomadest õed? Miks me ei näe naissoost loomade ekspluateerimist inimeste poolt? Piim ja munad on kehalised produktid, mida toodavad ainult naiste kehad. Ja lehmad, nagu ka meie, on aistmisvõimelised elusolendid.
Loe katkendit Emilia A. Leese’i ja Eva J. Charalambides’i raamatust “Think Like a Vegan: What Everyone can Learn from Vegan Ethics” portaalis piimahind.ee.
Täna saab Tartus proovida taimseid piimasid!
Fridays For Future Eesti koos sõpradega kutsub kontserdil Climate Live 2022 – tuleviku nimel kokku muusikud ja sõnasepad, et üheskoos väljendada muret eksisteeriva olukorra pärast ja taotlust paremaks tulevikuks.
Oleme Loomusega samuti kohal! Kutsume kõiki täna, 27. augustil kell 15-18 Tartus Keskpargi ja Kaubamaja nurgale tutvuma taimsete piimade põneva maailmaga, sest taimsem toiduvalik on viis väikeste ampsudega tulevikku paremaks süüa. Pakume maitsmiseks kahekümne ringis erinevaid taimseid piimasid, et loomse piima väljavahetamine keskkonna- ja loomasõbralikuma alternatiivi vastu väljavahetamine oleks võimalikult lihtne!
Tuletame meelde, et augusti lõpuni annab kood LOOMUS10 Sulle GKR brands poes kõikidelt Friendly Vikings toodetelt -10 %. Kood kehtib ka allahinnatud toodetele.
Kui Sa ei ole end veel Facebookis ürituse “Taimse piima väljakutse 2022” all osalejaks märkinud, siis soovitame Sul seda teha. Kogu augustikuu jooksul leiad põnevat sisu nii ürituse alt kui ka Loomuse (FB, IG) ja Taimsete Valikute (FB, IG) sotsiaalmeediast.
Kui proovid midagi uut või saad teada midagi põnevat, siis julgustame Sind seda jagama sotsiaalmeedias. Kindlasti kasuta ka teemaviidet #taimsepiimaväljakutse2022.
Kui liitusid väljakutsega poole peal, siis saad varasemate uudiskirjadega tutvuda lingipuus või väljakutse lehel.
Mõnusat katsetamist
Loomus ja Taimsed Valikud
Väljakutset toetab rahvusvaheline veganorganisatsioon VegFund. Kui Sa soovid ka meid aidata, siis saad seda teha näiteks “Ma armastan aidata” portaalis.