Hardi Heinvere, MTÜ Loomus liige
Kõigepealt ilmus artikkel Toidutares.
Eelmisel kevadel pidasime sõpradega maha ühe korraliku pitsapikniku, mille käigus valisime välja oma Tartu lemmikud veganpitsasid. Sel aastal tundsin, et aeg on sama korrata täistaimsete sushidega. Sushipiknik toimus juba veebruaris, aga alles nüüd jõudsime üksmeelele, millised sushid ikkagi need kõige paremad on.
Tegin veidi eeltööd ning avastasin, et Tartus on ka vegansushisid jalaga segada ja joonistasin illustratsiooniks ka teemakohase kaardi koju tellitavatest sushivalikutest. Pärast pikka kaalumist jätsin degusteerimiseks sõelale vaid küpsetatud vegansushid (tegelt need lihtsalt meeldivad mulle rohkem). Võtsin ühendust Woltiga, kes mu suureks rõõmuks meid tellimisel rahaliselt toetada lubas, ning nii saigi see plaan reaalsuseks!
Alguses oli mul kinnisidee, et võiks ka tänavu teha pikniku. YOLO, et väljas oli veebruar. Oleks lihtsalt priceless näha seda hämmeldunud Wolti kullerit, kui ta keset külma ja sombust talvepäeva tellimuse kuskile parki viima peab, kus mingi seltskond nagu muuseas piknikku peab, päikesevarjud kenasti püsti. Sõbrad ei olnud aga mu eepilise plaani osas nii entusiastlikud (ei tea küll miks?) ja pidin neid kõvasti veenma, et nad siiski tuleks. Kui sushipikniku päev lõpuks kätte jõudis, tegi aga ilm meie eest otsuse ise. -1 °C ja lörts ei jätnud väga muud valikut kui piknik tuppa kolida!
Tagantjärgi oli toapiknik muidugi väga mõistlik otsus, kuna saime päriselt keskenduda sushide hindamisele, mitte närvilisele mõttele, mida me siin lõdiseme ja kunas juba sooja saab. Woltisime omale 10 erinevat taimset sushit kuuest sushikohast (Taiko Sushi oli kahjuks sel ajal kinni) ning asusime tempurasid järgi proovima ja neile kommentaare jagama. Räägin nüüd lähemalt, millised sushipärlid me avastasime ning hiljem leiad ka meie 3 lemmikut!
Tellisime Oishii Sushist omale kaks tempurat. Tofu tempura sisaldas maapähklivõid ja tofut, millele lisasid värskust kurk ja paprika. Tulemus (vt ülaloleval pildil) oli mõnusalt rasvane, kuid samaaegselt ka üllatavalt mahe!
Teine sushi, Kanzen, oli aga mingisuguse ülihea ja mahlase marineeritud täidisega. Hiljem vaatasime Wolti lehelt järgi, et see väärt kraam seal sees oli marineeritud jaapani kõrvits, misiganes see ka poleks! Porgand, kõrvits ja tofu moodustasid igal juhul ääretult põneva maitsekombinatsiooni. Panime tähele, et Kanzen oli väga maitsev ka ilma sojakastmeta.
Oishii sushide koored olid teistega võrreldes kuidagi eriti krõmpsud. Need tempurad olid ka parajalt pirakad, pidime isegi pisikese miinusena välja tooma, et Kanzen mahtus mõnele vaevu-vaevu suhu. Aga samas kui nälg näpistab ja ei tea kas sushist ikka piisab, siis Oishiist tellides julgen lubada, et piisab küll! Maitsev kõhutäis on igal juhul garanteeritud (muuseas, Oishii tähendabki jaapani keelest tõlgituna “maitsev”).
Yoshi Sushi take-away pakub kahte vegantempurat. Vegan mango on neist ilmselt meeldejäävam, kuna selle tunnusmärgiks (lisaks erkkollasele mangokastmele) on peeditükk selle südamikus. Ma pole küll peedifänn, aga siia sobis see originaalne lisand minuarvates perfektselt. Samas ei tajunud kõik beat’i ning meil tekkis selline “maitse üle ei vaielda, vaid kakeldakse” diskussioon, kus lihtsalt sõna ananass tuleb asendada peediga ja pitsa sushiga.
Teine sushi – Vegan tofu tempura – oli… arvasid ära… tofuga! Aga tegelikult tegid lisandid (pähklikaste, porru, teriyaki kaste) sellegi sushi väga huvitavaks ja meeldivaks. Iseloomustavaks jooneks tõime tofusushi puhul välja selle pehme ja siidise tekstuuri. Mõlemad Yoshi tempurad paistavad aga silma ahvatleva välimuse, hea kastmevaliku ning magusa järelmaitsega.
Kes soovib omale midagi kerget ja brokolit ei karda, siis pole ilmselt vaja rohkem otsida, kuna Sushimeistrite vege tempura tundub kõige värskem ja kergem küpsetatud sushi Tartus. Kui sushi sisse on hästi sobitatud porgand, brokoli, jääsalat ja porrulauk, siis teebki see tegelikult oma töö ära ning sinna polegi vaja hakata leiutama kala, tofut või marineeritud hiina maapirni. Eksootiline see tulemus küll pole, kuid maitse on super, koor krõmps, paneering ilus ning hind Tartu vegantempuradest kõige soodsam (7,20 €)!
Tol pühapäeval, kui degusteerimine toimus, oli Taiko Sushi kahjuks suletud. Minu arvates poleks nende üliahvatleva sushi (see on pagana India pähkli kreemiga!!!!) artiklist väljajätmine aga aus. Seega läksin paar päeva hiljem sinna ise kohale. Loomulikult ei pidanud ma pettuma. See vegantempura oli kaunilt serveeritud, India pähkli mütsike peas, ning kurk, avokaado ja wakame tegid selle mõnusalt värskeks ja omapäraseks. Ja muidugi India pähkli kreem – see oli isegi kreemisem, kui see kõlab, ning sulas suus, andes maitsele lisatasandi. Kui see supersushi oleks meie võistluses osalenud, oleks see kindlasti väga hea koha saanud.
Meie kolmas koht läheb Tokyo Sushi Baari taimetoidu tempurale, mille sisu täitsid tofu, avokaado, roheline sibul ja mango-tšillikaste. Wolti lehel polnud küll öeldud, kas see kaste on vegan, kuid üle küsides sain õnneks ikkagi jaatava vastuse! Riis selle tempura sees oli kuidagi eriti meeldejäävalt hea ning selle sushi pehme sisu ja krõbe koor tasakaalustasid üksteist väga meeldivalt. Mango-tšillikaste tegi keelele kalli ning see oli täpselt parajalt terav, et seda tunda oleks, ent teisi maitseid ära ei mataks. Täitsa telliks teinekordki!
MySushis on kolme erineva sushi näol kõige laiem küpsetatud vegansushide valik Tartus. Meelde jäi aga enim shiitake tempura, mille tabavaks sisuks olid maitsekad ja mahlased shiitake seened, mis tegid selle sushi eriti pehmeks ja magusaks. Kuna paljud meist on seenesõbrad, viis see paljudel keele alla ning premeerisime seda auväärt teise kohaga! Tegelikult on väga põnev, kui taimse sushi seest leiab vahel ka midagi peale tofu.
Proovisime ka MySushi vegan tempura sushit – see oli tofu, kanpyo (ehk taas marineeritud jaapani kõrvits!), spinati ja pähklikastmega. Sushi oli mega kreemine ning tofu ja riis maitsekad, sulades omavahel kokku. Tegu oli mõnusalt rasvase ja kõhtutäitva ampsuga! Kuna MySushis on veganvalikuid palju, siis küpsetatud vegan makit me kahjuks tellida ei jõudnudki, aga kui keegi on selle ära proovinud, võib kommentaarides märku anda, kuidas oli!
Meie degusteerimise pani kinni Tokumarus pakutav tofutempuramaki pähklikreemiga! Sealt tellitud sushi oli olemuselt teistsugune, kuna erinevalt teiste restoranide küpsetatud koorega sushidest on Tokumaru oma olemuselt hoopis värske avokaado-kurgimaki, mille tippu on serveeritud tempurajahus frititud tofu mõnusas krõmpsuvas maapähklikreemis. Väljanägemiselt on Tokumaru kraam kohe eriti uhke ning ka maitse oli nii värske ja hõrk, et võiks seda lausa lõputult süüa. See oli ainus sushi, mille kohta keegi ei osanudki midagi negatiivset välja tuua.
Tokumaru vürtsikas tofutempuramaki meeldis meile väga, kuid jäi eelmise taustal natuke varju. Tundus, et vürtsikus jätab muud imelised maitsed lihtsalt natuke tagaplaanile, aga samas võib mõnele just see aspekt sushi juures rohkem peale minna. Muidu on kõik muu eelmainitud sushiga väga sarnane – tegu on väga uhke, kerge ja mitmemaitselise sushiga! Ma väga loodan, et Tokumaru lisab tulevikus veel küpsetatud vegansushisid menüüsse, kuna tundub, et nendes pole võimalik pettuda!
Kokkuvõtteks tänaksin Wolti, sõpru ning restorane, ja loodan, et taimsete sushide valik Tartus laieneb tulevikus veelgi (andestust kui mõni sushikoht mul mainimata jäi). Tore oleks, kui sushikohad oleksid julgemad eksperimenteerima lisaks tofule ka teiste erinevate taimsete koostisosadega, mis nende sushid veelgi omanäolisemaks teeks. Jäime oma eksperimendiga väga rahule, kuna saime oma kõhud maitsvatest vegansushidest (liiga!) täis ning leidsime omale lemmikud! Loodan, et sinagi lugejana avastasid mõne sushi, mida sa nüüd järgi proovida tahaksid!