Rahvusvahelise ühenduse Good Food Institute Europe (GFI Europe) uus analüüs näitab, et taimsete toiduainete müük kasvas 2022. aastal rekordilise 5,7 miljardi euroni.
Uue aruande kohaselt on taimsete toiduainete müük 13 Euroopa riigis alates 2020. aastast kasvanud 22% ja selle kategooria on rekordiline 5,7 miljardit eurot. Analüüsitud riigid olid Austria, Belgia, Taani, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Holland, Poola, Portugal, Rumeenia, Hispaania, Rootsi ja Ühendkuningriik.
“Andmetes ei kajastu küll Eesti numbreid, ent näeme siingi, kuidas taimsed alternatiivid koguvad aina rohkem populaarsust ning uusi tooteid leiab turult pea iganädalaselt,” kommenteeris uudist Loomuse juhatuse liige ja veganprogrammi Taimsed Valikud programmijuht Anu Tensing. “Eesti poodidest leiab täna isegi kauaigatsetud tooteid nagu vegankohukesed ning taimne piimgi on juba paljude eestlaste igapäevane sõber,” meenutas Tensing ka möödunud aasta augustis toimunud taimse piima väljakutset, mil Eesti turult võis leida lausa üle 120 erineva taimse piima.
Aruandes leiti lisaks:
- taimse liha ühikumüük kasvas aastatel 2020–2022 21%, samas kui loomse liha ühikumüük vähenes samal perioodil 8%, seejuures tõusis taimse liha hind 1%, loomse liha hind aga 11%.
- Taimne piim on enim arenenud kategooria, mis moodustab praegu 11% kogu piimaturust ning selle müük kasvas aastatel 2020–2022 19% ehk peaaegu kaks korda rohkem kui lehmapiimal, jõudes eelmisel aastal 2,21 miljardi euroni. .
- Taimse juustu müük kasvas sel perioodil 153%, samas vähenes lehmapiimajuustu müük sel perioodil 4%.
- Taimsete mereandide müük kasvas sel perioodil üle 300%, ent on siiski veel kõige vähem arenenud kategooria, müües 2022. aastal vaid 43 miljonit eurot.
Kuigi aruanne näitab positiivseid arenguid, kutsub Taimsed Valikud siiski kõiki valima veel rohkem taimseid alternatiive. Lisaks sellele, et taimsed alternatiivid on loomasõbralikud, on need ka keskkonnasõbralikumad. Taimsed Valikud on loomade eestkoste organisatsiooni Loomus veganprogramm, mille eesmärk on suurendada vegantoidu kättesaadavust Eestis.