Ainuüksi meie toidusüsteem põhjustab globaalset kuumenemist rohkem kui Pariisi kokkuleppes sätestati, 1,5 kraadi Celsiuse järgi. Märtsi alguses avaldatud uuringus uuriti kasvuhoonegaaside heitkoguseid, toitumise keskkonnamõju ja kliimakriisi.
Suures osas on süüdi kõrge metaanisisaldusega toidud, nagu liha, piimatooted ja riis. Tulemused näitavad, et nendest tulenevad heitmed lükkaksid meid ikkagi rahvusvahelisest kokkulepitud piirist üle, isegi kui kõik fossiilkütused kõrvaldataks.
Teadlased leidsid, et kui toiduheitmete eraldamine jätkub samal kiirusel, soojendavad need maailma enne sajandi lõppu 0,7°C võrra. Lisaks juba nähtud 1°C tõusule (võrreldes industriaalajastu eelse tasemega) ületaks see 1,5°C.
Varasem uuring näitas, et ligikaudu kolmandik inimeste põhjustatud metaanist pärineb kariloomadest. Need pärinevad enamasti veistelt, aga ka teistelt mäletsejalistelt, näiteks lammastelt. Lehmad eraldavad röhitsedes metaani, mis tähendab, et veiseliha ja piimatooteid peetakse laialdaselt keskkonda kõige hävitavamateks saadaolevateks toiduaineteks.
Oxfordi ülikooli 2018. aastal avaldatud tulemuste kohaselt peavad lääneriigid vähendama loomaliha tarbimist umbes 90% ja piima tarbimist 60%.
Loe pikemalt siit.
Loomus ja selle veganprogramm Taimsed Valikud algatasid Aktiivsete Kodanike Fondi toel haridusliku projekti “Kahvliga kliimamuutuste vastu”, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust toitumise mõjust planeedile. Projekti kohta saab lähemalt lugeda siin.