LOOMUSE MÄRTSIKUU UUDISKIRI

Julmusevaba moeshow Kultuurikatlas reedel, 31. märtsil kell 18!

Julmusevaba moeshow toimub Eesti moe tähtsündmuse Tallinn Fashion Weeki kevadürituse raames Kultuurikatlas 31. märtsil kell 18.00! Oleme kampa kutsunud kohalikud moeloojad, kellest osa on liitunud ka rahvusvahelise karusnahavaba programmiga “Fur Free Retailer” ning toetanud äsjalõppenud kampaaniat “Fur Free Europe”. Lisaks on meie initsiatiiviga liitunud paar värsket nime, kes samuti Eesti moemaastikule sisenemas.
Kõik osalejad toovad lavale disainid, mida iseloomustavad märksõnad: loomasõbralikkus, jätkusuutlikkus ja eetilisus.

Aitame keelustada koerte pidamise ketis ja üksinduses!

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) on algatanud rahvaalgatuse, mida saab allkirjastada veel kuni 31. märtsini, et:

  1. Keelata koerte ketis pidamine;
  2. Keelata koerte pidamine asukohtades, kus inimesed püsivalt ei ela;
  3. Kehtestada miinimumnõuded koeraga tegelemiseks ning kohustada loomapidajat koera sotsiaalsete vajaduste tagamiseks temaga tegelema jalutamise, töö, treeningu või muus samaväärses vormis minimaalselt kaks tundi päevas.

Koera ketis pidamine on alaliselt keelatud 🇸🇪 Rootsis, 🇳🇴 Norras, 🇲🇹 Maltal, 🇩🇰 Taanis, 🇦🇹 Austrias, 🇭🇷 Horvaatias, 🇭🇺 Ungaris, 🇧🇪 Belgias, 🇪🇸 Hispaanias teatud piirkondades, 🇬🇷 Kreekas, 🇸🇰 Slovakkias. Koerte pidamine üksinduses on keelatud 🇫🇮 Soomes.

Trofeejahist!

13. märtsil oli ISA raadios Loomuse otsesaade Loomade Hääl trofeejahist. Saatejuht Farištamo Eller ja saatekülalise Peeter Hussari vestlus on järele kuultav siit. Loomuse infokoordinaator Maaja Mäll pani saates kõlanud mõtted ka kirja, mida siit lugeda saab. Jääme ootame järgmisi arutelusid, jahiseaduse avamist ja sisulisi poliitilisi muutusi, sest praegu ei ole jaht Eestis loomade huvisid kaitsev.

Kui loomade arvukuse kohast infot kogub seesama ringkond, kelle sportlikke ja majanduslikke huve jahipidamine teenib, siis kas see info on üldse usaldusväärne ning kas ei oleks aeg muutusteks, ajal kui vaid 4% maakera imetajate biomassist moodustab looduslik populatsioon?

Igal aastal hukkub vähemalt 80 000 linnupoega pesitsusperioodi ajal toimuva metsaraie tõttu!

Metsalindude arvukus on alates 1983. aastast vähenenud igal aastal 1%, mille üks põhjus on liigintensiivne metsaraie, eriti pesitsusperioodil. Tartu Ülikooli uuringu andmetel hukkub Eestis igal aastal vähemalt 80 000 linnupoega pesitsusperioodi ajal toimuva metsaraie tõttu.

Kohustusliku pesitsusrahu kehtestamist on Eesti Ornitoloogiaühing nõudnud 1999. aastast alates ning ühingu juhataja on öelnud, et pesitsusrahu tuleb pidada perioodil 15. märtsist kuni 31. augustini kõikidel kaitsealadel. Kompromiss, mis säästaks majandatavates metsades suure osa pesitsevaid liike, on raiekeeld 1. aprillist kuni 31. juulini.

Loomus loodab, et uus Riigikogu koosseis kirjutab pesitsusrahu ka Looduskaitseseadusesse sisse ja loob sellega õigusselguse inimestele ning rahu pesitsemiseks lindudele. Turu-uuringute AS uuring näitas, et kevad-suvise pesitsusrahu kehtestamise poolt nii riigi- kui erametsades on 93% elanikest. Pikemalt loe siit.

Kliimaseadust tehes tuleb arvestada ka loomatööstuse, eriti intensiivpõllumajanduse mõju keskkonnale ja kliimale. Selleks tuleks piirata keskkonnakahjulike toodete reklaami, teha vegantoit kättesaadavaks riigiasutustes ja suunata toetused ümber taimsetele alternatiivide tootmisele ning kohalikule köögi-, puu- ja kaunviljakasvatusele.

Jahiseadus ja jahiulukite nimekiri tuleb viia kooskõlla EL direktiividega ning keelustada jaht meelelahutuslikul eesmärgil. Lisaks tuleb võtta kaitse alla 30% maismaast (kõige süsinikurikkamad ja elurikkamad alad) ja 30% merest, et hoida Eesti loodust ja täita elurikkuse strateegia eesmärke, ja kehtestada pesitsusrahu kõigis Eestimaa metsades kogu pesitsusaja vältel.

Tuleb üle vaadata lemmikloomade pidamise nõuded, sh koostada positiivne list loomadest, keda tohib lemmikloomana pidada.

Tuleb seada rangemad tingimused ilutulestiku müügile ja laskmisele võttes arvesse ilutulestiku mõju nii loodusele, mets- kui koduloomadele ning inimestele endile. Pikemalt loe siit.

Taimseid valikuid leiab ka väiksematest kohtadest!

Loomuse veganprogrammiga Taimsed Valikud on liitunud juba üle 70 söögikoha üle Eesti, ent paraku enamus neist koondub siiski Tallinnasse. Aga see aasta on juba olnud edukas ja toonud uusi liitujaid ka väiksematesse kohtadesse, nt veebruaris liitus programmiga Kiili Pizza ja märtsis Bowly Moly Tabasalus.

Programmiga Taimsed Valikud liitunud söögikohtades on iga päev mitmekülgne veganmenüü, mille puhul kliendil on vegantoidust võimalik saada sama hea kogemus kui teistel. Tutvu kõikide liitunud söögikohtadega siin.

Munadepühad ikka munavabalt!

Nagu varasematel aastatel nii ka sel aastal – kutsume Sind taas jätma munadepühadel munad söömata ja värvimata. Naudime ilusat kevadet loomasõbralikult ja täistaimselt!

Vaata lähemalt ja märgi ennast üritusel osalejaks, et näidata, et ka Sina tähistad sel aastal munadepühi munavabalt! Ürituse alt leiad põnevat ja vajalikku lugemist munatööstusest, vahvaid veganretsepte ja infot, kuidas muna söögitegemisel asendada. Julgustame ka kõiki osalejaid oma mõtteid ja retsepte jagama!

Aitäh, Aktiivsete Kodanike Fond!

Viime 1.03.2023 – 30.04.2024 Aktiivsete Kodanike Fondi toetuse abil läbi projekti: “Loomade eestkoste valdkonna huvikaitse arendamine”. Toetuse summa Loomusele on 20 000 eurot.

Loomus on loodud eelkõige huvikaitsega tegeleva organisatsioonina. Projekti eesmärk ongi Loomuse ja loomade eestkoste valdkonna huvikaitselise tegevuse tugevdamine läbi kogemuste ja teadmiste jagamise ning kaasamise. Projekti kohta loe pikemalt siin.

Suured tänud Aktiivsete Kodanike Fond toetuse eest ja täname loomulikult sügavalt kõiki meie annetajad tänu, kellele me saamegi kõik koos teha maailma iga päev natuke loomasõbralikumaks.

Aita meil aidata!

Tegutseme iga päev loomasõbralikuma maailma nimel ning saame seda teha vaid tänu oma toetajatele! Aitäh, et olete loomade poolt!

Taimsed Valikud on loomade eestkoste organisatsiooni Loomus veganprogramm, mille eesmärk on suurendada vegantoidu kättesaadavust Eesti.

Kui toetad Taimseid Valikuid, siis aitad meil:

  • aktiivselt suhelda söögikohtade ja koostööpartneritega üle Eesti
  • koostada veganluse ja taimse toiduga seotud teabematerjali ja retseptikogumeid,
  • läbi viia kampaaniaid ja väljakutseid nagu taimse piima väljakutse, lihavabad jaanid, loomasõbralikud jõulud,
  • levitada loomasõbralikku sõnumit

Kas teadsid, et tulumaksutagastust saab annetada oma lemmikorganisatsioonidele? Sh saab annetada muidugi ka Loomusele! Kui Sa pole veel oma oma 2022. aasta tulusid deklareerinud, siis saad seda teha siin. Aitäh, et oled loomade poolt!