Kas kalad on de facto inimeste omand kui loodus tervikuna on peremehetu?

Loomusel valmis kokkuvõte “Kalad Eesti seadustes” ning sel puhul toimub neljapäeval, 25. mail kell 14 paneeldiskussioon.

Arutelul osalevad Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Herki Tuus, Eestimaa Looduse Fondi säästliku kalanduse ekspert ja juhatuse liige Joonas Plaan, Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Geit Karurahu ja Riigikogu loomakaitse toetusrühma esimees Anastassia Kovalenko-Kõlvart. Arutelu juhib Loomuse kommunikatsioonijuht Farištamo Eller. Paneeldiskussioonile eelneb Loomuse koostatud kokkuvõtte “Kalad Eesti seadustes” tutvustus ning Joonas Plaan ELF-st avab veidi teemat “Avamere kalakasvatuste võimalik keskkonnamõju”.

Paneeldiskussioon võtab tähelepanu alla kalad kui elusolendid, kalad kui looduse ja ökosüsteemi osa ning kalad väljaspool nende elukeskkonda, näiteks akvaariumites. 

Loomuse seisukoht on, et arvestades kuuendat väljasuremislainet tuleks muuta suhtumist loodusesse ja rakendada ökosüsteemipõhist vaadet, kus kõikidel liikidel on oma roll ning üks ei ole teisest olulisem. Loodus on peremehetu ja omand tekib vaid selle seadusega ja teiste seadustega antud õigustega kooskõlas oleva tegevuse käigus. Seetõttu ei tohiks rääkida kaladest kui kalavarudest justkui oleksid kalad de facto inimeste omand nagu see siiani tavaks on.

Diskussiooni kutsume jälgima nii otseülekandes kui ka hiljem järgi vaatama-kuulama.

Analüüsi koostamist toetas Eurogroup for Animals, huvitegevust Aktiivsete Kodanike Fond.