Täna on rahvusvaheline laboriloomade päev ja selle puhul korraldab loomade eestkoste organisatsioon Loomus loomkatseteteemalise veebipäeva.
Loomkatse on väga lai mõiste, regulatsioonid on riigiti erinevad ja kasutatavad loomadki saadakse eri allikatest. Ühiskonnas ollakse aga järjest enam vastu loomi kahjustavatele loomkatsetele ja loomi kahjustavale kasutamisele hariduses. Loomus kutsus erinevad inimesed teemat avama ja arutama.
Paneelis “Loomkatsed – millega tegu ja kas saab ka ilma” kell 14:00 arutlevad loomkatsete teemal loomaökoloog Tuul Sepp, Riigikogu loomakaitse toetusrühma liige Mario Kadastik, filosoofiamagistrant Heldi Marleen Lang, loomade eestkostja Farištamo Eller ja paneeli juhib Loomuse liige Grete Millner.
Kell 16:00 saab kuulata ingliskeelset Loomuse Akadeemiat #16 teemal “Animal welfare stumbling blocks in veterinary study”, milles Katrin P, endine veterinaar, kirjeldab oma õpinguid ja töötamist veterinaarina, loomade ärakasutamist, avab oma mõtteid ja seisukohti ning lootusi tulevikuks.
Päeva lõpetame filmilinastusega, mis algab kell 18:00. Dokumentaalfilm “Surgery and the SynDaver Canine” on alternatiividest loomkatsetele veterinaaria hariduses. Film on osa võrgustiku InterNICHE filmiseeriast “DVM: Training the Animal Doctor”. FIlmile järgnes vestlus filmi tegija ja InterNICHE’i koordinaator Nick Jukesiga.
ROhkem infot on ürituse Maailma laboriloomade päev – katsetaks loomadeta? all.
Loomus alustas täna Ma armastan aidata keskkonnas annetusalgatusega “Jätame loomkatsed minevikku!”. Loomkatsed on tavapärane praktika paljudes valdkondades, sh teaduses, meditsiinis, ilutööstuses, põllumajanduses jne. Samas on suur osa katsetest, mida loomade peal tehakse, ebavajalikud, põhjendamatud, mittetulemuslikud ning muidugi ebaeetilised. Loomus seisab selle eest, et liiguksime loomkatsetelt üle alternatiividele, mis on loomavabad ja ka tõhusamad. Kui võimalust, pane Loomusele käpp alla!