Loomuse lugemissoovitus #1 “Loomkond”

Alustame Loomuse lugemissoovitusega. Aasta esimese lugemissoovituse kirjutas Loomuse kommunikatsioonijuht Farištamo Eller Ingrid Newkirki ja Gene Stone’i raamatust “Loomkond” (“Animalkind: Remarkable Discoveries About Animals and Revolutionary New Ways to Show Them Compassion”). Raamat ilmus aastal 2020 ning inglise keelest eesti keeldegi tõlkis selle juba samal aastal Elina Adamson ja välja andis kirjastus Tänapäev.

“Esimene raamat sel aastal loetud! Naudin lugemist, aga järjest enam jäävad raamatud pooleli, mistõttu alustan viimastel aastatel iga jaanuari lubadusega igal kuul vähemalt üks raamat läbi lugeda.

Mind võlus eriti osa, mis rääkis kaheksajalgadest, kelle kohta on üks teadusartikkel väitnud: “Põhiline takistus kaheksajala õpivõimete uurimisel on nende suhteline tõrksus katseobjektidena. Nad rikuvad laborivarustust, põgenevad akvaariumitest, keelduvad õppimast trikke – ja neile lihtsalt ei meeldi, kui nad oma kodudest eemale viiakse, et inimesed saaksid neid torkida ja surkida.” Kaheksajalgadel on kolm südant, nad paiskavad ohu korral põgenedes välja “suitsukatte” – tumeda tindi- ja limasegu pilve, nad on siniverelised, isased surevad pärast paaritumist ja emased peidavad oma kümned tuhanded viljastatud munad kividesse ja uuretesse ookeani põhjas kaitstes neid kuni lapsed välja tulevad ise sel ajal mitte süües – see võib võtta viis kuud, aga on teada juhtum, kus emane kaheksajalg valvas oma mune neli ja pool aastat järjest enne kui sai rahulikult ära surra.

Mind vaimustas loomade mängimisele pühendatud osa. Eriti see lõik: “Miljonite aastate jooksul on looduslik valik tasapisi välja juurinud meie sääraseid käitumusi, mis liigi ellujäämistõenosust kahandavad – seda pisimast närilisest kuni julmima kiskjani. Surikaadid näitavad meile, et vahel tahavad loomad lihtsalt mängida. Ellujäämine või asi.”

Raamat on lihtsasti loetav ja silmaringi laialt avardav. Esimene osa on kantud põnevatest lugudest erinevate loomade kohta, teine osa aga räägib sellest, kuidas inimene erinevaid loomi enda elutegevuse toetamiseks on kasutanud ja kui intensiivseks, julmaks ja rahalisele kasule orienteerituks see ärakasutamine tänapäeval on muutunud.

Väga vajalik lugemine.”