Loomuse uudiskiri – detsember 2022

Loomus sätib loomaõigusliku luubi alla traditsioonid

Millised traditsioonid ja lood tulevad mängu, kui inimesed kasutavad ära teisi loomi või soovivad sellise ärakasutamise lõppemist? Kuidas ja miks neile tuginetakse, neid konstrueeritakse või kahtluse alla seatakse? Kuidas saab traditsiooni mõiste aidata meil siduda mineviku olevikuga, liikudes eetilisema suhte poole teiste loomadega?

Oleme koos Eesti Vegan Seltsi ja Kriitiliste Loomauuringute Euroopa Assotsiatsiooniga (EACAS) korraldamas rahvusvahelist loomaõiguste konverentsi “Isepäine loomaõiguslus? Liikumisesisesed ja -välised traditsioonid ja muutused”. Mõiste “traditsioonid” on siinjuures avar – see hõlmab erinevaid tõekspidamisi, harjumusi ja kombeid, mille õigustamiseks ja kinnistamiseks kasutatakse minevikku ja ajalist pidevust.

Loe täpsemalt konverentsi kodulehelt ja pane end juba kirja Facebooki ürituse all.

Võtame uue aasta vastu rahus!

Ilutulestik on mõne inimese jaoks hetkeline rõõm, ent samas tuleb see teiste kannatuste hinnaga. Leiame, et see ei tohiks nii olla!

Ilutulestik on traumeeriv paljudele loomadele, nii meie lemmikutele kui ka metsloomadele. See tekitab neile palju stressi, mis võib panna nad käituma ettearvamatult ja tekitada neile tõsiseid tervisekahjustusi. Alles möödunud suvel põhjustas pulmapeol lastud ilutulestik hobuse surma. Traumeeriv võib see olla ka paljudele inimestele, näiteks sõja eest põgenenud inimestele. Igaüks väärib rahulikku pühade aega!

Lisaks on ilutulestik keskkonnakahjulik, sest tekitab nii õhureostust kui prügi, ning ilutulestiku peale kulub palju raha, mida saaks kasutada oluliselt otstarbekamalt.

Liitu üritusega “Ma soovin veeta aastavahetuse rahus”

Mida Sa ise teha saad?

 1. Ära lase ise ilutulestikku.
 2. Ära külasta aastavahetuse üritusi, kus lastakse ilutulestikku.
 3. Räägi sel teemal oma lähedastega.
 4. Kui kohalik omavalitsus, kus Sa elad, ei ole veel teatanud, et loobuvad ilutulestikust, siis võid paluda neil seda teha.

Oktoobri keskpaigas küsisime ka kõikidelt kohalikelt omavalitsustelt, kas nad plaanivad korraldada ilutulestikku. Eestis on 79 kohalikku omavalitsust, neist 53 vastas, et ei plaani ilutulestikku korraldada, kolm polnud veel otsustanud ning vaid Jõgeva vastas, et plaanivad teha. Ülejäänud kohalikud omavalitsused küsimusele ei vastanud. Tallinn näiteks kutsub ilutulestikust loobuma ja raha hoopis loomadele annetama.

Ühele teeme pai ja teisest kasuka?

Alates maikuust kogume allkirju karusnahavaba Euroopa heaks. Eestis on karusloomafarmid keelustatud, aga Euroopa Liidus tervikuna ei ole ning loomade kannatused karusloomafarmides on õõvastavad olenemata sellest, kus see toiub!

Kui leiad ka, et karusloomafarmidel ei tohiks enam maailmas kohta olla, siis anna oma toetusallkiri karusnahavaba Euroopa heaks siin!

Detsembri alguses jagasime ka kaadreid Leedu karusloomafarmist, kus on näha massiliselt äsja tapetud naaritsaid, kellest saavad karusnahksed tooted, ning veel elusaid naaritsaid, keda ootas sama saatus. Lisaks on paljude loomade käppadel näha veriseid vigastusi.

Anna oma allkiri siin!

Jõulukingitused jahimeestele?

Keskkonnaamet andis vahetult enne jõule, 22. detsembril välja teise portsu lube huntide tapmiseks. Väitega, et hunt on Eestis ohustatud liik ei nõustunud Rahvuslooma ümarlaud, mistõttu uuris Postimehe faktikontroll põhjalikumalt väidet ja jõudis järeldusele, et hunt on Eestis ohustatud liik.

Esimene kogus lube anti 90 hundile, kellest 1. novembrist kuni 20. detsembrini on juba 53 tapetud. Eesti aladel on viimastel aastatel elanud enne jahihooaja algust 200-250 hunti ning pärast jahihooaja lõppu 100-150 hunti. Lihtne matemaatikatehe näitab, kuidas Keskkonnaameti loas tapavad jahimehed Eestis igal aastal pea poole siinsetel aladel elavatest huntidest.

Pikemalt loe Loomuse blogist.

Toidu ja keskkonnajalajälje seostest

Lõppeva aasta lõpus alustasime projektiga “Kahvliga kliimamuutuste vastu!”, mille eesmärk on tõsta teadlikkust ning võimestada inimesi, sest igaüks saab anda oma panuse.

Projekti jooksul oleme rääkinud mitmetest olulistest asjadest:

 • Toidu ja keskkonnajalajälje seostest, loe siit
 • Toiduvalikute ja kliimamuutuste seost näeb järjest enam inimesi, loe siit
 • Kuidas vegan jõululauda veelgi keskkonnasõbralikumaks tuunida? loe siit

Pimeda aja pakkumine!

Päevad on veel lühikesed ja õhtud pimedad. Seetõttu leiad Loomuse e-poes eriti hea pakkumise – helkurmärgid on nädala lõpuni soodushinnaga 3,50 eurot (tavahind 5 eurot). Loomuse helkurite materjal vastab eurostandardi nõuetele, on veekindlad ja taluvad kuni -40°C temperatuuri. Helkumärgi saad koti või riideeseme külge kinnitada tagumisel poolel oleva haaknõela abil.

Külasta Loomuse e-poodi!

Aita meil aidata!

Tegutseme iga päev loomasõbralikuma maailma nimel ning saame seda teha vaid tänu oma toetajatele! Aitäh, et olete loomade poolt!

Kui tahad meil aidata loomade eest seista, siis kutsume Sind Loomuse püsiannetajaks. Seda saad teha Ma armastan aidata keskkonnas:

 1. Mine lehele: armastanaidata.ee/loomus.
 2. Vali “Annetan raha” alt “Püsiannetus”.
 3. Vali summa: 5€, 10€, 15€ või sisesta summa ise.
 4. Vali pank ja Sind suunatakse otse panka.
 5. Logi sisse ja kinnita.

Kui oled juba püsiannetaja, siis soovitame kontrolliga ega püsiannetus ära ei lõppe. Mõnikord peab püsiannetusi pikendama.

Aitäh, et oled loomade poolt! 🧡