Loomuse uudiskiri – mai/juuni 2024

Jaanid ei pea olema lihapühad

Jaanipäev näib järjest enam kui üks suur lihapüha, kuid loomulikult ei pea see nii olema! Koos meie veganprogrammiga Taimsed valikud kutsume taas jaane tähistama looma-, keskkonna- ja tervisesõbralikult tehes jaanidel taimseid valikuid.

Et taimsete jaanide pidamine oleks lihtsam, panime blogisse kokku ka mõned retseptid. Aga kui ise veganšašlõkki teha ei soovi, siis pakuvad seda ka suuremad poed ja vegankohvikud nagu Vegan Restoran VKringelNURK. Retsepte vaata siit.

Metslinnud väärivad kaitset

Mitmed organisatsioonid, sh Loomus, esitasid ühiselt avaliku pöördumise kliimaministrile palvega muuta looduskaitseseadust nii, et pesitsusrahu tagamiseks kehtiksid raiepiirangud:

  1. aprillist kuni 15. juulini kõikides Eesti metsades, 15. märtsist kuni 31. augustini kaitsealadel.

Lindude tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal on looduskaitseseadusega keelatud. Loe tervet pöördumist siit.

Miks on angerjas oluline?

Iirimaal ja Norras on angerja püüdmine täielikult keelustatud. Iirimaa tegi seda kohe, kui majandamiskava 2009. aastal vastu võeti ning keeld on näidanud häid tulemusi. Mis Eestit samal moel käitumast takistab? Loe tervet artiklit siit.

Mai kuus toimus loomaõiguste konverents

Mai kuus toimus koostöös Eesti Vegan Seltsiga konverents “Loomaõigusluse (ümber)hindamine: strateegiad, dilemmad ja suunad”, kus iga ettekanne oli omamoodi lugu, mis tutvustas veganluse ja loomaõigustega seotud erinevaid vaatenurki. Vaata konverentsi järgi siit.

Loomus Karlova kohvikutepäevadel

Mai kuus toimusid Tartus Karlova kohvikutepäevad ning Loomus korraldas heategevusliku vegankohviku “Karlova Kartul”, mille kogu tulu läks loomade abistamiseks.
Kohvikus pakuti kooki, keeksi ja salatit ning päeva jooksul oli võimalus osaleda ka viktoriinil.

Heategevuslikku kohvikut toetasid Bon Vegan, NordTempeh ja Karu Talu šokolaad.

Loom ei ole asi: Riigikogu maaelukomisjon teatas, et ei poolda lemmikloomade kauplustes müümise keelustamist

Maaelukomisjon peab piisavaks lahenduseks teatavaid parandusmeetmeid. Kas looma jaoks, kelle eluiga on üleüldse vaid kaks aastat, on kolmekuuline kaupluses viibimine piisavalt ajutine, küsib loomaõiguste eest seisva organisatsiooni Loomus liige Maia-Liisa Mürkel. Artiklit loe siit.

Grillfestil Pärnus sunniti loomi inimetsega kontakti vastu nende tahtmist

Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Carol Laurimaa sõnas eelmisel nädalal Delfi lemmiklooma portaalile: “Kuna loomadega seonduvad üritused on tihti kogupereüritused, siis on oluline, et ürituste vältel oleks loomale tagatud võimalikult loomuomane keskkond, et külastajatel ei tekiks vale arusaama looma vajadustest. Looma ei tohi sundida tema jaoks ülemäärastele pingutustele, mis võib tuua kaasa loomale kannatusi.” Loe artiklit siit.

Lemmikloomadega kauplemine Euroopa Liidus

Loomade heaolu ja kaitsega seotud teemad on valijate jaoks järjest olulisemad, mistõttu rõhutab Loomus vajadust igal Euroopa Parlamenti kandideerijal oma lubadustes arvestada ka loomadega, mistõttu tegi Loomus omalt poolt 13 soovitust seoses loomakaitsega, nende hulgas ka lemmikloomadega kauplemisega. 

Lemmikloomadega kauplemine Euroopa Liidus sisaldab erinevat liiki loomade aretamist, müüki ja transporti. Turustatakse nii kasse, koeri, linde, küülikud kui ka teisi eksootilisi loomi. Kogu protsessi on kaasatud väikesed kasvatajad, aretajad ja loomapoed ning suured ettevõtted. Loe artiklit siit.

Elusloomade transport: millised on tegelikud kannatused?

Tohutu andmeleke on paljastanud, et paljud elusloomade transportimise andmed on puudulikud ja ebatäpsed. Miljonid loomad ELis peavad kannatama väga pikki teekondi, mõned neist kestavad kuni kolm nädalat. Samuti näitavad andmed, et transporditakse sadu tuhandeid haavatavaid (sh tiineid ja võõrutamata) loomi. Videot saab vaadata siin. Elusloomade transpordist soovitame lugeda siin ja siin.

Kust sa, lilleke, siia said?

Laura Kursi taskuhäälingusaade “Kust sa, lilleke, siia said?” alustas nüüd ka naistele suunatud haridusliku sündmussarjaga Lillekese Akadeemia, mille eesmärk on pakkuda naistele küsimuste küsimiseks ja mõtete väljendamiseks turvalist ruumi.

Esimese ürituse külaliseks oli Loomuse kommunikatsioonijuht Faristamo Eller, kes kõneles loomade heaolust ja kaitsest ning vastas turvalises keskkonnas kõikidele põletavatele küsimustele. Teemade ring oli lai: loomade pidamis- ja transporditingimused, loomakatsed, zoofiilia, karusloomafarmide keelustamine, Euroopa Komisjoni (tegemata) töö loomakaitseliste eesmärkide suunas ja palju muud. Täpsemalt loe siit.

Euroopa Parlamendi valimistest

Seekordse Loomade Hääle teemaks oli Euroopa Parlamendi valimised. Saatejuhil Sirli Kivastel oli külas Loomuse programmi- ja projektijuht Anu Tensing. Kuula saadet siin või loe saate kirjalikku kokkuvõtet siit.

Pane käpp alla!

Tule pane meile käpp alla ja aita meil liikuda loomasõbralikuma ühiskonna poole. Tule püsiannetajaks!

Vormista püsiannetus:

Loomuse sihiks on loomatemaatika tähtsuse suurendamine Eesti ühiskonnas ning loomakaitsepoliitika kujundamine.

Loe lähemalt Loomuse blogist, kuidas annetused on aidatanud Loomusel tegutseda ja muuta Eesti ühiskonda samm-sammult loomasõbralikumaks.

Iga annetus on oluline samm loomasõbralikuma ühiskonna poole!