Munavabade munadepühade veebiviktoriini kokkuvõte

Möödunud nädalavahetusel tähistasime üheskoos munavabasid munadepühasid. Loomus korraldas veebiviktoriini, milles osales üle 630 inimese. Nüüd on aeg teiega jagada õigeid vastuseid ja avalikusta, millised olid kõige raskemad pähklid.

1. Keda peetakse kodustatud kana (Gallus domesticus) eellaseks?

Kanad põlvnevad džunglindudest ja dinosaurustest. Õigesti vastas 579 inimest. Siinkohal tervitame neid 9 inimest, kes valisid, et kana eellane on kolmepealine draakon! 🙂

2. Kui suur oli Eestis keskmine munatoodang ühe kana kohta aastas 2020. aastal?

2020. aastal oli Eestis keskmine munatoodang kana kohta 296 tk. Õigesti vastajaid oli 303.

3. Mitu muna aastas muneks kana loomupäraselt looduses?

Looduses muneksid kanad aastas 10-15 muna. Selle vastuse pani täppi 282 vastajat.

4. Mis on Eestis maksimaalne munakanade paiknemistihedus 1 m² kohta alternatiivmeetodil pidamisel?

Munakanade paiknemistihedus alternatiivmeetodil pidamisel ei tohi olla üle 9 kana 1 m² kohta. Erand on tehtud loomapidajatele, kelle ettevõte tegutses juba enne 5. juulit 2003 ning kelle kanalas on kasutusel kanade majutamiseks 100 % hoone või rajatise pinnast (munakanade pidamiseks kasutatav pind on võrdne munakanade pidamise ruumi või ehitise kogu kasuliku pinnaga). See osutus kõige keerukamaks küsimusest ning õigesti vastanuid oli 170.

5. Sulgede nokkimise ja kannibalismi vältimiseks võib lõigata tibude nokki. Kui vanadelt tibudelt on lubatud nokkade lõikamine?

Sulgede nokkimise ja kannibalismi vältimiseks võib lõigata tibude nokki vastavate oskustega isik alla 10 päeva vanuste kanade puhul. Õigesti vastas 186 osalejat, ehk taas oli tegu ühe kõvema pähkliga. Kõige populaarsem vastus oli “alla 3 päeva” ning selle valis 224 vastajat.

6. Tõene või väär? Kanadel on aga ka unefaas, mida inimestel pole. See on USWS-uni ehk ühe ajupoolkera aeglase laine uni. Selles faasis puhkab ainult pool ajust, samal ajal kui teine pool jääb ärkvele.

Tõene! Sellepärast võite näha kanu aeg-ajalt magamas nii, et üks silm on avatud ja üks silm kinni – see on evolutsiooniline kohanemine, mis võimaldab neil kiskjate suhtes tähelepanelik olla ka siis, kui nad magavad. Õigesti vastanuid oli 552.

7. Tõene või väär? Kuigi spetsiifiliste lõhnade kohta pole tehtud palju uuringuid, on teadlased leidnud, et kanadele meeldib vanilje lõhn, küüslaugu lõhn aga mitte.

Tõene! Kuigi spetsiifiliste lõhnade kohta pole tehtud palju uuringuid, on teadlased leidnud, et kanadele meeldib näiteks vanilje lõhn, geraniool suurendab tibude aktiivsust ning küüslaugu lõhn kanadele ei meeldi. Õige variandi valis 390 vastajat.

8. Milline maitseaine annab roogadele muna meenutava maitse?

India must sool ehk kala namak on väävlise munalõhna ja -maitsega. Meie soovitame seda lisada kikerherneomletile või pehmele tofule, et valmistada munapudru veganversioon! Õigesti vastas 470 inimest.

9. Mis jahust valmistatakse taimset omletti?

Ilmselt on iga vegan vähemalt korra elus proovinud kikerherneomletti. Kui sina seda veel teinud pole, siis otsi üles kikerhernejahu ja katseta maruvahva kikerherneomleti retsepti! Sellele küsimusele valis õige vastuse 572 osalejat.

10. Milline taim on tuntud ka kui munataim (eggplant)?

Ehkki Eesti Keele Instituut ei soovita kasutada tõlkelaenu “munataim”, siis just sellist nime kannab baklažaan inglise keeles. Õigesti vastas lausa 601 inimest!

Loodame, et saite viktoriini täites ja õigete vastustega tutvudes nii mõnegi uue teadmise. Aitäh kõigile osalejatele ja suur tänu neile, kes meile tagasisideks ka paar sõna kirjutasid. Teie tänusõnad tõid meie tiimile suure-suure naeratuse suule! Loomulikult teeme kummarduse ka koostööpartneritele (Rohebox, Hiiu Jähu, Vöner, Friendly Viking’s, No More Corpses, kohvik Kringel, Vegan Restoran V, kohvik Nurk ja Rohe Kohvik), kes panid auhinnaloosi välja vahvaid auhindu.

Järgmisel aastal jälle!