Loomakaitsjad kutsuvad mereannifirmat üles loobuma plaanidest ehitada Hispaaniasse maailma esimene kaheksajalafarm, kuna uued andmed näitavad, et lisaks loomade julmale kohtlemisele on see ohtlik elurikkusele, looduskeskkonnale ja rahvatervisele.
Loomakaitseorganisatsioonid Compassion in World Farming, Eurogroup for Animals ja AnimaNaturalis ärgitavad ettevõtet Nueva Pescanova projekti viivitamatult peatama, kuna farm on lisaks julmusele kaheksajalgade suhtes vastuolus ka ettevõtte enda jätkusuutlikkuse väidetega. Murettekitav on, et plaanitav farm võib ohustada ala lähedal asuvaid delfiine ja kilpkonni ning selle farmi heited võivad suurendada kohalikku veereostust ja süsinikdioksiidi heitkoguseid. Kanaari saarte valitsus pidas nende mõjude tõenäosust märkimisväärselt suureks.
Ettevõtte kodulehel väidetakse, et ettevõte on pühendunud bioloogilise mitmekesisuse säilitamisele, ökosüsteemi kaitsmisele ja ringmajanduse edendamisele. Ometi pidas Kanaari saarte valitsus oma keskkonnaaruannet Gran Canarial Las Palmase sadama farmi kohta ebapiisavaks, kuna oli mures, et plaanid võivad:
- ohustada kohalikku elusloodust, sh kaitsealuseid vaalalisi (delfiine ja pringleid) ja haavatavaid merikilpkonnasid, müra ja veereostusega, kuna see saaks asuma merekaitseala (MPA) vahetusse lähedusse.
- kujutada ohtu rahvatervisele, sest kasutaks lähedalasuvat merevett, mis ei ole piisavalt kõrge kvaliteediga, et seda inimtoidu tootmiseks kasutada.
- põhjustada reostust, sh CO2 heitkoguseid, mis võivad oluliselt sadamavete täiendavale reostusele.
- ohustada piirkonnas kasvavat kaitsealust vetikaliiki Cystoseira.
- hõlmata äärmiselt ebasäästlikke tavasid nagu looduslike kalade kasutamine söödana ja rajatise suur energiatarbimine.
Kaheksajalad on ainulaadsed, intelligentsed, loomult üksildased loomad, kellele ei sobi intensiivfarmidele omased tingimused. See suurendab agressiooni ja võib lõpuks viia kannibalismini. Nad on ka lihasööjad, mis tähendab, et neid tuleb toita kaladega. See on jätkusuutmatu tava ja avaldaks lisasurvet juba ülekasutatud kalapopulatsioonidele.
Fotod: Unsplash Serena Repice Lentini (paremal), Diane Picchiottino (vasakul)
“On õõvastav mõelda, kuidas inimesed mõtlevad välja aina uusi viise, kuidas teisi elusolendeid ära kasutada,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Kaheksajalgade teema võib meile esmapilgul kauge tunduda, ent kaheksajalgu pakutakse söögiks ka Eesti restoranides. Igaüks meist saab teha kasvõi nii palju, et seda tööstust mitte toetada ja seda imelist looma mitte süüa.”
Veebruaris andis Loomus välja ka 13 soovitust Euroopa Parlamenti kandideeritele, kus oli ühe punktina välja toodud kaheksajalafarmide keelustamine. Valimised on 9. juunil 2024.
Compassion in World Farming avaldas 2021. aastal aruande “Octopus Farming: A Recipe for Disaster”, mis paljastas teaduslikud tõendid selle kohta, et kaheksajalakasvatus on julm ja keskkonnale kahjulik.
Eelmise aasta ülemaailmsel kaheksajalgade päeval, 8. oktoobril kutsusid 75 organisatsiooni, sh ka Loomus, eksperti ja ühiskonnategelast ühise kirja Kanaari saarte valitsust üles kaheksajalafarmi plaanid tagasi lükkama.
Lisa:
Octopus farm must be stopped, say campaigners, as new documents reveal plans were reckless and threatened environment, wildlife and public health: https://www.eurogroupforanimals.org/news/octopus-farm-documents-reveal-plans-were-reckless
Euroopa loomakaitsjad kritiseerivad kaheksajalafarmide ideed selle julmuse ja keskkonnamõjude pärast: https://loomus.ee/euroopa-loomakaitsjad-kritiseerivad-kaheksajalafarmide-ideed-selle-julmuse-ja-keskkonnamojude-parast/
Octopus Factory Farming: A Recipe for Disaster: https://www.ciwf.com/research/octopus-factory-farming-a-recipe-for-disaster/