Tähista meiega koos taimse piima päeva!
Igal aastal tähistatakse 22. augustil üle maailma taimse piima päeva. Kutsume Sindki tähistama!
Kui taimsed piimad on sinu jaoks veel võõrad, siis oled täiesti õiges kohas – võta vastu 31-päevane taimse piima väljakutse! Kutsume kõiki üles terve augustikuu jooksul loobuma piimatoodetest ning asendama need taimsete alternatiividega. Kui väljakutse on läbi ja kätte on jõudnud september, siis julgustame kõiki jätkama samas vaimus ning jätma loomsed piimatooted igaveseks oma toidulaualt.
Miks loobuda loomsetest piimatoodetest?
1. Lehmade heaolu. Piimalehmad, kes on intelligentsed, tundlikud ja uudishimulikud loomad, elavad oma lühikese elu väga stressirohketes tingimustes. Piimalehmad veedavad suure osa oma elust tiinena. See saavutatakse läbi regulaarse sundseemendamise ning vasikad eemaldatakse emade juurest koheselt pärast sündi, et nad ei saaks ära tarbida inimestele ette nähtud emapiima. Lehma ja tema vasika vaheline side on tugev ning teineteisest eraldamine põhjustab mõlemale osapoolele tugevat stressi. Tänapäeva farmides on lehmad aretatud ka piimatootmist maksimeerima. Statistikaameti blogipostituse põhjal on Eestis piimatoodang lehma kohta (ehk lehma produktiivsus) 30 aastaga hüppeliselt kasvanud – 4000-lt kuni 9900 kilogrammini aastas. Aastal 2021 oli piimatoodang lehma kohta lausa 9970 kg.
2. Keskkond. Loomatööstus on keskkonnale väga kahjulik ning piimatoodete panus sellesse on tähelepanuväärne. Greenpeace’i raporti “Farming for Failure” andmetel toodab loomatööstus, sh piimatööstus, Euroopa Liidus rohkem süsihappegaasi kui kõik autod ja kaubikud kokku ning loomatööstuse kasvul Euroopa Liidus on olnud keskkonnale sama mõju kui 3 miljonit korda lennukiga ümber maakera lendamine. Lisaks võrreldes lehmapiimaga on taimsed alternatiivid oluliselt keskkonnasõbralikumad. Kui ühe liitri lehmapiima tootmiseks kulub keskmiselt 628 liitrit vett ja toodetakse 3,2 kg süsihappegaasi, siis näiteks kaerapiim ja sojapiima tootmiseks kulub vastavalt 48 ja 28 liitrit vett ning toodetakse vastavalt 0,9 ja 1,0 kg süsihappegaasi.
3. Tervis. Lehmapiima eesmärk on väike vasikas kiiresti suureks loomaks kasvatada, samamoodi nagu inimese rinnapiima eesmärk on beebi kasvatatada tugevaks inimeseks. Pärast emapiimast võõrutamist ei tooda inimesed (ja ka teised imetajad) enamasti enam ise laktaasi, mis on piimasuhkru ehk laktoosi soolestikus lagundamiseks vajalik ensüüm. Seetõttu võibki piima tarbimine tekitada puhitust, krampe, gaase ja kõhulahtisust. Laktoositalumatus on maailmas väga levinud: umbes 65% täisealistest inimestest on laktoositalumatud. Eestis on laktoositalumatus ligikaudu veerandil inimestest. Lisaks on väga levinud müüt, et piim teeb luud tugevaks, ent mitmed uuringud on tegelikult näidanud, et lehmapiima tarbimine hoopiski suurendab luumurdude tekkimise risk.
4. Põnevad maitsed. Taimsete piimade ja piimatoodete valik on suurem kui kunagi varem ning nende populaarsus on aina kasvamas. Smart Protein uuringu põhjal on Euroopa Liidus taimsete alternatiivide toidusektor viimase kahe aastaga kasvanud 49% ja kõige suurema tõusu on teinud just taimsed piimad. Eestis leiab poelettidelt nii laialt levinud soja- ja kaerapiima kui ka pisut erilisemaid taimseid piimasid, mis on näiteks valmistatud kinoast või metspähklist. Lisaks on müügil segujoogid ning maitsestatud taimsed piimad. Nii leiab iga huviline endale lemmiku!
Viimased uudised ja blogipostitused
- Taimsed Valikud kutsub ülemaailmse taimse piima päeva puhul tegema muutust!
- Uudis taimse piima sõpradele: taimse piima lisatasuta kohvijoogi leidmine on nüüd veelgi lihtsam
- Taimsed Valikud | Kas taimse piima eest lisatasu küsimine on diskrimineerimine?