Vaegnägemine tekitab uusi raskusi veganitele

Eleonore Susi, Loomuse liige

Probleemid silmanägemisega on tavaline mure väga paljude jaoks, aga prillide kandmine ei ole alati mugav ega sobiv kõigile. Väga paljud prillikandjad eelistavad seetõttu kasutada kontaktläätsesid.

Kontaktläätsed on täna kergesti kättesaadavad ning valik on lai. Saab valida erineva paksusega, kehtivus ajaga ja värviga läätsesid. Mitmed brändid pakuvad ka kontaktläätsesid lisa vitamiinide ja seerumitega, et läätse kandmine oleks silmale mugav, ega tekitaks lisa probleeme.

Läätsed on valmistatud plastikust

Kuigi ajalooliselt olid esimesed läätsed valmistatud klaasist, on nüüd peamiseks materjaliks plastik. Tegemist ei ole siiski tavalise plastikuga, vaid kõrg-tehnoloogiliselt töödeldud plastikuga, mis on hea hingavuse ja imavusega.

Kõige lihtsamas mõttes saab läätsed jagada kaheks- „pehmed“ ja „kõvad“. Kõvad läätsed on katsudes võrdlemisi tugevad ja vähem paindlikud. Nende valmistamisel on plastik segatud silikooni ja fluoriidiga ning läätse pinnal on mikroskoopilised poorid, mis tagavad hapniku liikumise. Kõvade läätsede kandmine nõuab harjumist ning kõigile nad ei sobi. Läätsede kõvadus võib silma ärritada ja läätsed võivad kergemini välja kukkuda. See-eest neid on raskem füüsiliselt kahjustada ja nad püsivad kauem hügieenilised.

Pehmed läätsed on enamasti tuntud nimega „hüdrogeel läätsed“. Hüdrogeel on veelembeme plastik, mis on väga hea hingavusega, kuniks läätsed on märjad. Sõrmega katsudes on läätsed väga õhukesed ja pehmed, mistõttu silm harjub nendega kiiremini. Enamus lühikese kehtivusega(24h) läätsed on täna hüdrogeelid. Pikema säilivusega hüdrogeelid sisaldavad enamasti ka silikooni, et tagada pikajaline hingavus. Kuigi hüdrogeelidega harjub silm kiiremini, siis nende silma panek nõuab harjutamist.

Ka plastik läätsed võivad sisaldada loomseid koostisaineid

Kuigi läätsed ise on valmistatud plastikust, siis läätse lahused ja muud lisandid(vitamiinid, ensüümid) ei ole alati veganitele sobilikud.

Lahused sisaldavad enamasti desinfitseerivaid ja pindaktiivseid aineid lisaks säilitusainetele. Lahuste peamine eesmärk on hävitada läätse pinnale kogunenud mikroobid ja mustus ning tagada läätsede pikaajaline kehtivus. Antud ensüümid võivad olla nii taimset, bakteriaalset kui ka loomset päritolu.

Mitmed lahused ja läätsed sisaldavad ka vitamiine, mis soodustavad silma tervist. Levinumad on näiteks E, B6 ja B12 vitamiin, mis ei ole alati vegansõbralikud.

Läätsed kuuluvad meditsiini valdkonda

Kuigi läätsed ise on valmistatud plastikust ja mitmed läätse lahused ei sisalda loomseid koostisosi, siis enamus läätsed ei ole veganitele sobilikud. Kontaktläätsed ja nende lahused kuuluvad täna meditsiini vahendite valdkonda, mistõttu loomkatsete tegemini on igati seaduslik ja tihti isegi nõutud. Kuna läätsede enda materjalid on ohutud ja lühiajalisel kandmisel on infektsiooni risk madal, siis lühiajalised läätsed ei nõua alati loomkatseid.  Enamasti on loomkatsed nõutud hooldusvahendite ja pika säilivusega läätsede puhul, et tagada nende ohutus inimesele.

Uue toote valmistamisel peab ettevõte kõigepealt sooritama in vitro katsed, et testida toote toksilisust. Kui toksilisuse test on läbitud, sooritatakse in vivo test jäneste peal(Draize test). Antud meetod võeti algul kasutusele kosmeetikatööstuses, et testida kosmeetikatoodete mõju silmadele ja nahale. Täna on Euroopas kosmeetikatoodete testimine loomadel keelatud, kuid teistes valdkondades on antud test väga laialt levinud. Testi käigus kantakse lahus elusa jänese silma või nahale ning vaadeldakse selle mõju teatud aja jooksul. Erinevad lahused võivad tekitada punetust, infektsiooni, mäda ja lõppeda isegi kahjustatud silmanägemisega. Katse võib olla ühekordne või korduv pikema aja jooksul, põhustades loomale kannatusi.

Kuna läätsed ja nende puhastusvahendid on meditsiiniline toode, siis nende müüki jõudmiseks tuleb saada võimuorganite heakskiit, mistõttu regulatoorne testimine on enamasti möödapääsmatu. Loomkatseid saab vältida ainult juhul, kui ettevõte suudab tõestada, et kõik koostisained on varasemalt põhjalikult loomtestitud ja ohutuks tunnistatud.

Veganitele sobilikud tooted

Kahjuks on täna vegansõbralike läätsede kandmine võrdlemisi keeruline. Mitmed brändid pakuvad läätsesid ja hooldusvahendeid, mis ei sisalda loomseid koostisaineid, kuid on loomtestitud. Eestis on antud brändidest saadaval Acuvue, Dailies, Bausch+Lomb, Cooper Vision ja Proclear.

Loomasõbralike läätsede hooldusvahendeid leiab brändidelt Clear Conscience ja Lobob Laboratories, mis on ka PETA poolt sertifitseeritud. Loomasõbralikud läätsed on saadaval brändilt Daysoft. Antud brändid suudavad pakkuda loomasõbralikke tooteid just tänu sellele, et tooted on lühiajalise kehtivusega ja kasutatud koostisained on varasemalt põhjalikult testitud ja ohutuks tunnistatud, mistõttu loomkatsed ei ole nõutud. Paraku antud brändid ei ole Eesti poodides kättesaadavad.

Kõige loomasõbralikuma silmanägemise saab täna paraku prille kandes.