FILMIÕHTU “TURLOCK” JÄRELKAJA

Autor: Helena Saaremäel, läbib kooliprogrammi raames Loomuses kogukonnapraktikat
Kadrioru Saksa gümnaasium, 12. klass


Üle-eelmisel nädalal korraldas Loomus munavabade munadepühade kampaania. Sellega seoses toimus 9. aprillil Eesti Vegan Seltsi ruumides filmiõhtu, kus vaadati ühiselt 2013. aasta dokumentaalfilmi Turlock. 

Turlock on võimas dokumentaalfilm, mis heidab valgust ühele kohutavamale loomade hooletussejätmise juhtumile Ameerika Ühendriikide ajaloos. Film kirjeldab lugu 50 000 kanast, kes jäeti 2012. aastal California osariigis Turlockis asuvas vabrikufarmis kitsastesse traatpuuridesse nälga surema. Linnud lukustati oma puuridesse ilma toidu ja veeta rohkem kui kaheks nädalaks. Vaatepilt talus oli ahistav, surnud ja surevate lindude kuhjad olid üksteise otsa laotud. 

Film viib vaataja rännakule läbi tragöödia tagajärgede, tuues esile loomaaktivistide, päästetöötajate ja kohalike võimude pingutused, kes tegid väsimatult tööd, et päästa võimalikult palju ellujäänud kanu. See paljastab ka tööstusliku munatootmise tumedama külje, tuues esile ebainimlikud tingimused ja kohtlemise, mida kanad vabrikufarmides üle kogu riigi taluvad. Intervjuude ja arhiivikaadrite kaudu annab film põhjaliku ülevaate loomade heaolu ja toiduainetööstusega seotud keerulistest probleemidest. Turlock tuletab jõuliselt meelde loomade heaolu tähtsust ja vajadusest reformida industrialiseeritud põllumajandustavasid. Filmi peab nägema igaüks, kes hoolib loomade õigustest ja soovib mõista odava masstoodangu toidu tegelikku maksumust.

Filmi saab vaadata siit.  
Hilisem video kanadest on kättesaadaval siin.

Kuna dokumentaalfilm tuli välja 2013. aastal, tõstatub küsimus: “Kuidas kanadel täna läheb?”

2012. aastal ühinesid Farm Sanctuary, Animal Place ja Harvest Home, et päästa kanad, kes olid hüljatud ja jäetud kaheks nädalaks nälga.

FARM SANCTUARY TÄNA – Täna jätkab Farm Sanctuary loomade varjupaikade haldamist New Yorgis ja Californias, kus nad pakuvad päästetud põllumajandusloomade, sealhulgas lehmadele, sigadele, kanadele, kalkunitele ja lammastele elukestvat hoolitsust. Nad pakuvad ka haridusprogramme ja propageerivad loomasõbralikku poliitikat kohalikul, osariiklikul ja riiklikul tasandil. Viimastel aastatel on Farm Sanctuary laiendanud oma haaret, tehes koostööd toiduettevõtetega, et edendada taimseid alternatiive loomsetele toodetele. Näiteks on tuntud nende koostöö ettevõttega Just Salad vegan Caesari salati loomisel. Samuti on nad käivitanud virtuaalse varjupaigaprogrammi, mis võimaldab inimestel kohtuda loomadega ja õppida nende lugusid tundma mugavalt oma kodus.

ANIMAL PLACE TÄNA – Animal Place on USA-s California osariigis Grass Valleys asuv põllumajandusloomade varjupaik. Nende missioon on pakkuda päästetud põllumajandusloomadele elukestvat varjupaika, propageerida veganlust ja loomade õigusi. Nad pakuvad avalikkusele ekskursioone, haridusprogramme ja vabatahtlike võimalusi selle eesmärgi saavutamiseks. Lisaks töötavad nad seadusandlike algatuste kallal, et parandada põllumajandusloomade elu ja teevad koostööd teiste loomaõigusorganisatsioonidega, et edendada oma eesmärki.

HARVEST HOME TÄNA – Harvest Home Animal Sanctuary eesmärk on pakkuda USA-s Californias päästetud põllumajandusloomadele elukestvat hoolitsust ja peavarju. Nad töötavad ka selle nimel, et harida avalikkust loomade heaolu küsimustes ja propageerida veganlikku elustiili. Neil on varjupaigas mitmesuguseid loomi, sealhulgas lehmi, sigu, kanu, kalkuneid, kitsi ja lambaid. Nad pakuvad erinevaid programme ja üritusi inimeste harimiseks loomade heaolu teemadel. Näiteks ekskursioone, vabatahtliku töö võimalusi ja suvelaagreid lastele. Samuti koguvad nad pidevalt raha oma tegevuse toetamiseks ja loomade eest hoolitsemiseks. 

Helena Saaremäel kirjutab siin pikemalt sellest, kuidas ta Loomuse juurde kogukonnapraktikale sattus ning miks astuda kahvliga kliimamuutustele vastu. Siin jagab Helena oma mõtteid, kuidas veeta munadepühad munavabalt.