Ole ilus, loomasõbralikult!

Kirjutanud: Grete Milner ja Sirli Spelman

2022. aasta Veganmessil astus esimest korda “avalikkuse” ette Loomuse loomasõbraliku ilu töörühm LILU. Tunniajase diskussiooni raames olid laval nii Eesti esimese vegan ilusalongi omanik ja massöör-kosmeetik Sevil Šukjurova, veganjumestaja-ilukonsultant Birgit Org, veganjuuksur Carolyn Pajula kui ka tattoo artist Samöwar. Paneeli juhtis Loomuse juhatuse liige ja LILU töörühma liige Sirli Spelman. 

2021. aasta alguses otsustas töörühm oma tegevuste jaoks sisendi kogumiseks läbi viia uurimuse, et kaardistada tarbijate ostukäitumist ilu- ja nahahooldustoodete valdkonnas. Uurimuses palusime vastajatel erinevatele väidetele hinnanguid anda; valdkonnad, mille kohta hinnanguid küsisime, olid: 

  • üldsuhtumine ilu- ja nahahooldustoodete tarbimisse; 
  • kaubamärkide maine ja eetilisus;
  • ostukäitumine. 

LILU uurimusest tuli välja, et 54,9% vastanute jaoks on poest raske leida vegan tooted. Vestluse käigus küsiti ka ilutegijatelt, kuidas nemad vegan ja julmusevabu tooteid poodidest leiavad ning kõigi kolme vastustest jäi kõlama, et soovituslik on eelnevalt ise eeltöö ära teha. Eeltöö all mõeldi meie kaubanduses pakutavate vegan ja julmusevabade brändide ja nende toodetega tutvumist. 

Eraldi teema on vegan ja julmusevabade toodete märgistamine kaubanduses, mis hetkel ei ole veel tarbijasõbralikul tasemel. Häid näiteid leiab küll näiteks e-poodidest, kuid kahjuks ei märgistata poelettidel vegan ja julmusevabu ilutooteid piisavalt. Märgistuste teemal on LILU kirjutanud ka eraldi artikli: https://loomus.ee/loomsasobralikud-ilumargistused/ 

Mitmed uurimusele vastanud tõid välja, et vegan/julmusevabade toodete/teenuste kättesaadavus on regiooniti ebaühtlane. Uurisime ilutegijate käest nende arvamust, kuidas on olukord väljaspool suuremaid linnu – kui kerge on leida endale poest kosmeetikat ning vegan iluteenuste pakkujaid. Kõik kolm nõustusid, et väljaspool Tallinnat ja Tartut ei ole väga vegan ilutegijaid leida, kuid soovitasid julgelt enda teenusepakkuja käest küsida, kas nad on mõelnud enda tooted loomasõbralike vastu vahetada. 

Teenusepakkujate teema juures tuli jutuks ka uute ilutegijate koolitamine ning ka selles valdkonnas on veel palju arengut ees – hetkel ei kasutata koolitustel vegan ja julmusevabu tooteid, aga kuna valik on tänapäeval piisavalt lai, siis olid ilutegijad seisukohal, et kindlasti on võimalik ka selliseid tooteid koolitusprogrammidesse sisse tuua. 

Meie uuringus osalejad ei nõustunud seisukohaga, et kallim on toode on alati parema kvaliteediga. Samal seisukohal olid ka meie ilutegijad – kvaliteetseid tooteid leiab nii odavamate kui kallimate brändide hulgast. Pigem rõhutasid nad taaskord eeltöö tegemise vajalikkust ning endale sobivaimate toodete väljasõelumist läbi katsetamiste. Sevil soovitas ka omavahel erinevas hinnaklassis tooteid kombineerida.

Küsisime ka tegijate endi lemmikute brändide kohta ning välja toodi järgmist:

  • Carolyn: Olaplex, Four Reasons, Hermans Amazing, T-Lab Professional, Love, Beauty & Planet, Invisibobble, The Vintage Cosmetic Company. 
  • Birgit: 100% vegan ja julmusevaba meigi brändid on KVD beauty endine Kat Von D makeup, Hourglass, E.L.F. Rare Beauty, VIEVE, Kylie Cosmetics. Samuti tõi ta välja brändid, kes on julmusevabad ning kellel on veganvalikuid: NYX Professional Make Up, Anastassia Beverly Hills, Morphe.
  • Sevil tõi välja enda lemmikbrändi, Mesauda, mille tooteid kasutab ta igapäevaselt oma töös. Samuti soovitab jumestuses Sevil kasutada NYX Professional Make Up ja Catrice tooteid. Näohoolduses on Sevili lemmikud Evolve Beauty, The Ordinary ning kehahoolduses Mokeha ja Joiki tooted.

Palusime ilutegijatel välja tuua üks must have toode nende iluarsenalis, mida nad igapäevaselt kasutavad. Carolyni enda must have tooted on Olaplex no. 9 juukseseerum, The Vintage Cosmetic Company turbanrätik ja Invisibobble pehmed sprunchied. Birgiti must have tooted igapäevases elus on Ingli Pai roosivesi ja Sukin Signature öökreem. Sevili must have tooted on Essence ripsmetušš ning Mesauda jumestuskreem, bronzer ja huulepulk.

Tunni viimased 15 minutit kulgesid tätoveeringute teemal. Ilja Samowar Samowar Tallinn electric tattooing salongist jagas mõtteid vegantätoveerimise teemal. Tema silmis sõltub vegantätoveerimine väga palju inimesest endast, nö kust jookseb tema jaoks piir veganluse mõistes. Tema sõnum oli taaskord teha eeltööd erinevate tätoveerijate hulgas ning leida enda jaoks sobivaim. Teemaks oli ka järelhooldus ning selles osas on tänapäeval kindlasti valik suurem kui traditsiooniline Bepanthen, mis pole vegan.

Veganmessil oli võimalik esimest korda lasta teha endale ka vegantätoveeringut. Kaks tätoveerijat, Anna https://www.instagram.com/liktattoo/ ja Pavel https://www.instagram.com/the_pavelivanov/ olid ette valmistanud palju armsaid taime- ja loomateemalisi skitse, mida oli võimalik lasta oma nahale jäädvustada. Huvi tätoveerimise ja tätoveerijate vastu oli suur, väga paljud külastajad tulid tätoveerijaid lihtsalt uudistama, nende pilte vaatama ning nendega juttu ajama. 

Üldiselt on enamus tätoveerimises kasutusel olevaid värve ja tarvikuid vegan, kuid seekord kontrollisime koos tätoveerijate endiga kõik nende tooted üle. 

Väga palju külastajaid jõudis messi päeva jooksul ka tätoveerijate nõela alla ning lahkus messilt uue igavese vegan ning veganteemalise kehakaunistusega. Tätoveerijad ja külastajad toetasid ka LILU- igalt tehtult töölt annetasid tätoveerijad 30% tulust LILU-le.