Kas kõik saavad Eestiski lüpsta?

“Kõik saavad lüpsta” (“Milked”, Uus-Meremaa, 2022) on Jupiteris keskkonnakuu raames vaadatav dokumentaalfilm keskkonnaaktivistist Chris Huriwaist, kes vestles kümnete vilepuhujate ning ekspertidega, et näidata lisaks negatiivsetele keskkonnamõjudele ka piimatootjate varjatud lobitöö tegelikku ulatust Uus-Meremaal.  Kui mõni pärast filmi vaatamist jätkab (loomsete) piimatoodete, (ka juustu) tarbimist as usual, jääb loota, et ehk on valik siiski läbimõeldum kui …

Paneelvestlus “Kalad Eesti seadustes”

Arvestades kuuendat väljasuremislainet tuleb muuta suhtumist loodusesse ja rakendada ökosüsteemipõhist vaadet, kus kõikidel liikidel on oma roll ning üks ei ole teisest olulisem. Loodus on peremehetu, mistõttu ei tohiks rääkida kaladest kui kalavarudest justkui oleksid kalad de facto inimeste omand. Paneeldiskussioonis osalesid Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Herki Tuus, Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Geit Karurahu, …

Avalik pöördumine kliimaministri Kristen Michalile

Teaduspõhisus eeldab vääramatut poliitilist tahet loodust hoida!Luksust loodushoidu edasi lükata enam ei ole!Uus põlevkivikaevandus on vale suund! Lugupeetud kliimaminister Kristen Michal, Kirjutame kolme organisatsiooni nimel, kes kõik veidi erinevas valdkonnas tegelevad. Reeded Tuleviku Nimel (Fridays for Future Eesti) on keskendunud kliima küsimustele, Päästame Eesti Metsad MTÜ on keskkonnaorganisatsioon ning MTÜ Loomus on loomade eestkoste organisatsioon. …

Miks mina oma last loomade näitusele ei vii

Suvistel laatadel on sage vaatepilt see, kuidas loomad on pisikeses aias ja kuuma päikese käes. Inimeste käest võetakse paar eurot u. 10-15 minuti pikkuse “külastuse” eest, aga mida tähendab see nendele, kellelt ei ole küsitud, kas nad üldse tahavad seal olla? 

Ülepüügist keskkonna ja kliima vaatenurgast

Inimkond on olukorras, kus pöördumatu kahju vältimiseks mereökosüsteemidele tuleb teha järsk kannapööre kogu toidusüsteemis, kaasa arvatud kala tarbimises. See pööre peab olema kiire ja samal ajal arvestama seda, et suur osa globaalse lõuna inimestest sõltub oma elus kalast kui primaarsest valguallikast. Seejuures  ei tohi täiendavat kahju saada need haavatavad inimgrupid, kelle tegevus ei ole (!) põhjustanud kliima- ja keskkonnakriisi.

New York City liigub edasi vähendamaks toidusüsteemi mõju keskkonnale. Kuidas on lood Tallinnaga?

17. aprillil 2023 esitasid New Yorgi linnapea Eric Adams ja kliimajuht ning New Yorgi linna keskkonnakaitse osakonna volinik Rohit T. Aggarwala New Yorgi esimese kasvuhoonegaaside raporti, mis sisaldas ka toidu tootmisest ja tarbimisest tekkinud kasvuhoonegaaside numbreid.  Toidu tootmine ja tarbimine moodustab New Yorgi linna kasvuhoonegaasidest 20%, olles koguselt kolmas kasvuhoonegaaside allikas linnas. Hooned väljutasid 35% …

Loomuse sünnipäevaviktoriin 2023

Suur kummardus ja pikk-pikk pai kõikidele Loomuse senistele ja tulevastele toetajatele! Kui Sa soovid ka Loomusele käpa alla panna, siis saad püsiannetuse vormistada Loomuse kodulehel, annetuskeskkonnas “Ma armastan aidata” või oma internetipangas. 

Iidne traditsioon põhjendamatult kormorane vaenata sai auhinna

Kormoranid on Eestis looduslik liik ja Eestis merealadelt ei ole ühtki kaasaegset uuringut, mis näitaks kormoranide mõju kalameeste poolt püütavate kalade “varudele”. Samas mõjutavad linnutundjate hinnangul kormoranid kohalikke kala-asurkondi  pigem positiivselt, süües väga palju jõudsalt kohalike kalade elupaiku hõivavat võõrliiki ümarmudilat. 

Loomuse uudiskiri – Loomuse sünnipäev

Palju õnne, LOOMUS! Loomus saab 30. aprillil juba 9. aastaseks. Sel puhul pisike VIKTORIIN! Kõikide osalejate vahel läheb 2. mail loosi vabalt valitud Loomuse särk. Mõnusat oma Loomuse-teadmiste testimist ning head loosiõnne! Peale loosi avaldame kõik õiged vastused ka Loomuse blogis. Magusad hinnad! Loomuse sünnipäeva puhul on meie veebipoes pakkumine kuni aprilli lõpuni – pusad …

Loomus rahvusvahelisel laboriloomade päeval: 77% EL kodanikest soovib loomavaba teadust

“Võttes arvesse kogu ELi ulatuslikku toetust loomadeta teadusele ja meie käsutuses olevaid muljetavaldavaid vahendeid, mis hõlmavad üha enam loomadeta teadustehnoloogiat, on ELil olemas kõik vajalikud vahendid, et tugevdada oma jõupingutusi ja püüdlusi loomadeta teadusele üleminekuks. Loodame, et Eesti ei jää pikalt ootama, vaid võtab loomkatsetevaba Eesti omalegi eesmärgiks,” kommenteeris Loomuse kommunikatsioonijuht Farištamo Eller.